U Rumunjskom gradu Aradu od 5. do 7. lipnja 2026. godine održana je 5. međunarodna izložba željezničkih modela i maketa pod nazivom “Putovanje vlakom do Arada”!
Otvaranju su prisustvovali predstavnici Županijskog vijeća Arad, Sveučilišta “Aurel Vlaicu”, kao i organizatora: Muzejski kompleks Arad i AR-Željeznički klub Arad.
Pridružilo im se više od 50 kolekcionara, članova klubova iz Rumunjske, Austrije, Hrvatske i Mađarske: Modellbahnclub BK 1951 Wien, Hrvatski klub vrtnog modelarstva, Klub Željezničkih modelara “Zagreb”, Kandó Kálmán Vasótmodellez au Egyesület Békéscsaba, Hajdó Express Vasótmodelez s ésótbarát Egyesólet Debrecen, Baross Gábor Vasótmodelkez út é Vasítbaráts Klub Veszprém, BoBo Vasítmodellez ar Club Szeged, A.C.M.E. SRL, AR RAIL CLUB Arad, Željeznički klub Criđana Oradea, Željeznički klub Bukurešt, Muzej rumunjske željeznice Bukurešt, Željeznička sjećanja B ârlad, HGD Hobby Centar Cluj-Napoca, Željeznički klub Republika Ploiesti, Improvizirani klub Bukurešt, Maria Popoviciu, Željeznički modeli Brasov.
“Želimo da ovo izdanje bude više od izložbe modela. Posjetielji će otkriti pravi pohod u željeznički svemir, od povijesti željezničkog prijevoza do genijalnosti i strasti onih koji grade ove spektakularne diorame”, rekao je Bogdan Blaga, zamjenik direktora Muzejskog kompleksa Arad.
U posebnim atrakcijama manifestacije – interaktivnim radionicama u dvorani i vožnji modela dubrovačkog tramvaja po tračnicama postavljenim na parkiralištu Sveučilišta “Aurel Vlaicu” – uživali su, prije svega, djeca iz vrtića “Bambi” i “Maranata”, te brojni posjetioci. Tri dana vožnje po stotinama metara postavljenih modula bio je poseban izazov i zadovoljstvo.
KŽMZ je izložio četiri modula u sustavu digitaliziranih modula, a posjetiocima pozornost privlačili su uvijek atraktivni modeli željeznica iz Hrvatske .Tu višednevnu izložbu u ime Kluba realizirali su Goran Princ i Dragutin Staničić.

































